RSS feed for simplycinema

simplycinema has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
End of the Spear

End of the Spear

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Inn of the Sixth Happiness

The Inn of the Sixth Happiness

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry