Sort by

Simply Cinema has logged 301 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
½
Read the review Edit this entry