Sort by

Simply Cinema has logged 23 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry