Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 195 Films watched
  • 16.2 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Phenomenon

Jan 1

Most Watched

The Greatest Showman

3 times

Miracle

twice

Won't You Be My Neighbor?

twice

Man on the Moon

twice

LadyBugs

twice

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
85 films
Drama
80 films
Thriller
31 films
Action
29 films
Adventure
27 films
Crime
26 films
Family
21 films
Documentary
20 films
Mystery
20 films
Sci Fi
20 films
USA
172 films
UK
23 films
Canada
10 films
France
9 films
Germany
4 films
Italy
4 films
China
4 films
Spain
4 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
English
187 films
Spanish
14 films
German
12 films
French
12 films
Russian
7 films
Chinese
6 films
Japanese
5 films
Italian
4 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 83 Added 258

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jordan’s most liked review

Eighth Grade

★★★★★

Eighth Grade Checklist:

Stacking Crayola markers to make a tower ✔️
Playing the national anthem in band ✔️
Braces everywhere ✔️
The hair down there” ✔️
Dreamboat douchebag everyone crushes on ✔️
Bitchy broads who suck ✔️
Pool birthday parties ✔️

Be sure to look out for Gabe, who is…

More reviews

Jordan’s most liked list

2018 LOCKS OF THE CENTURY

I’m so horny, I’d take these movies out to dinner and bang (gotta ask my girlfriend first if it’s ok though!). ALL MY OPINION HERE, I’LL ENTERTAIN COMMENTS ABOUT HOW BLACK PANTHER SHOULD BE HIGHER.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Galapagos 3D: Nature's Wonderland
Average weighted rating:

3.5

Films Jordan watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Cop Out
  • Holmes & Watson
  • National Lampoon's Van Wilder
  • Elf
  • The Mule
  • If Beale Street Could Talk
  • Bruce Almighty
  • Evan Almighty
  • The Wolf of Wall Street
  • Shaolin Soccer
  • Vox Lux
  • Blazing Saddles
  • Eyes Wide Shut
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Creed II
  • Ralph Breaks the Internet
  • Teen Wolf
  • Bohemian Rhapsody
  • The Great Gatsby
  • Hulk
  • The Other Side of the Wind
  • Miracle
  • Monsters University
  • Tenacious D: Post-Apocalypto
  • Chimes at Midnight
  • Suspiria
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Little Shop of Horrors
  • mid90s
  • A Star Is Born
  • CB4
  • Free Solo
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • High Life
  • Bad Times at the El Royale
  • Strait-Jacket
  • Let It Ride
  • Monsters and Men
  • The Sisters Brothers
  • Jersey Boys
  • Love, Gilda
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Predator
  • Mandy
  • Operation Finale
  • Slice
  • Her
  • Juliet, Naked
  • Crazy Rich Asians
  • Koyaanisqatsi
  • Blue Collar
  • Taxi Driver
  • The Big Shave
  • Searching
  • The Greatest Showman
  • The Last Temptation of Christ
  • Suspiria
  • Slaughterhouse-Five
  • Galapagos 3D: Nature's Wonderland
  • Accepted
  • Obvious Child
  • Gone Baby Gone
  • The Last Movie
  • Stripes
  • The Meg
  • Michael
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Fisher King
  • Eighth Grade
  • Burn After Reading
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Steve-O: Guilty as Charged
  • The Road to El Dorado
  • Rosemary's Baby
  • Sherlock Gnomes
  • Blockers
  • Sorry to Bother You
  • The Producers
  • Halloween
  • Ant-Man and the Wasp
  • Uncle Drew
  • Three Identical Strangers
  • Pocahontas
  • The Game
  • Incredibles 2
  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Miracle
  • Gotti
  • Upgrade
  • Moana
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • Man on the Moon
  • Comedian
  • Deadpool 2
  • First Reformed
  • Mamma Mia!
  • Insomnia
  • Up in Smoke
  • Meatballs
  • The Carter Effect
  • The Seven Five
  • The Spy Next Door
  • Shutter Island
  • Team America: World Police
  • Lean on Pete
  • Wind River
  • You Don't Mess with the Zohan
  • Avengers: Infinity War
  • Goin' Down to South Park
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • LadyBugs
  • Mulholland Drive
  • Logan Lucky
  • 9/11: The Falling Man
  • Goon
  • Undercover Brother
  • Se7en
  • Paterno
  • Andre the Giant
  • National Lampoon's Vacation
  • Loving Vincent
  • The Goonies
  • One and Not Done
  • Isle of Dogs
  • I Love You, Man
  • Ready Player One
  • Unsane
  • Mystery of the Seeing Hand and Golden Sphere
  • Fastball
  • The Jungle Book
  • Doodlebug
  • Take Your Pills
  • Game Night
  • A Few Good Men
  • Spotlight
  • Mulan
  • The Karate Kid
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Darkest Hour
  • The Sandlot
  • Batman Begins
  • Agent Cody Banks 2: Destination London
  • 13th
  • Annihilation
  • LadyBugs
  • Turner & Hooch
  • The Money Pit
  • Cast Away
  • Apollo 13
  • Ocean's Eleven
  • Frances Ha
  • Black Panther
  • Under the Skin
  • Man on the Moon
  • Ripped
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Hoosiers
  • Seven Samurai
  • A Christmas Story
  • Crank
  • Animal Crackers
  • Whiplash
  • Cloverfield
  • La Haine
  • Capitalism: A Love Story
  • Friends with Benefits
  • The Manchurian Candidate
  • Persona
  • Brazil
  • Pan's Labyrinth
  • Raising Arizona
  • Gangs of New York
  • The Greatest Showman
  • The Raid
  • The Panic in Needle Park
  • It Comes at Night
  • The Men Who Stare at Goats
  • Enemy
  • Office Space
  • Molly's Game
  • How High
  • Cinema Paradiso
  • The Post
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Jackie Brown
  • Wedding Crashers
  • The Greatest Showman
  • Nerve
  • Phenomenon

World Map

Highly rated films Jordan is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • An Elephant Sitting Still

Highly rated with Jordan’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • La La Land
  • The Dark Knight
  • The Shining
  • Jurassic Park
  • Arrival
  • The Social Network
  • Her
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Carol
  • Blade Runner 2049
  • The Incredibles
  • The Grand Budapest Hotel
  • Fantastic Mr. Fox
  • Call Me by Your Name
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Paddington 2
  • Phantom Thread
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Favourite
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Lady Bird
  • Halloween
  • Roma
  • Get Out
  • What We Do in the Shadows
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Coco
  • Baby Driver
  • Captain America: The Winter Soldier
  • First Reformed
  • The Florida Project
  • Blindspotting
  • Suspiria
  • Hereditary
  • Dunkirk
  • The Witch
  • Eighth Grade
  • The Shape of Water
  • Frances Ha
  • Guardians of the Galaxy
  • Avengers: Infinity War
  • Good Time
  • BlacKkKlansman
  • Suspiria
  • Paddington
  • The Avengers
  • The Lobster
  • Love, Simon
  • You Were Never Really Here
  • The Big Sick
  • A Star Is Born
  • Thor: Ragnarok
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Isle of Dogs
  • Incredibles 2
  • Annihilation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more