Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

The Lobster

Jan 2

Most Watched

Miracle

3 times

Avengers: Endgame

3 times

Joker

twice

Last Film

Little Women

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
60 films
Comedy
48 films
Crime
25 films
Thriller
24 films
Action
20 films
Adventure
20 films
Romance
16 films
Sci Fi
16 films
Music
9 films
Fantasy
9 films
USA
108 films
UK
13 films
Canada
5 films
France
4 films
Australia
3 films
Germany
3 films
New Zealand
2 films
Czechia
2 films
China
2 films
Mexico
1 film
English
116 films
Spanish
11 films
French
10 films
Japanese
6 films
Chinese
4 films
Italian
4 films
Xhosa
3 films
German
3 films
Norwegian
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 149

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jordan’s most liked review

Once Upon a Time… in Hollywood

★★★★½

“We love pussy.”
“Yes we do.”

This guy can do it all. Tarantino is a monster as a director and the audience eats every second of it up. Whether there’s a set of dirty feet in ever shot, colorful lights in the background, or strategic blocking of background props, Tarantino…

More reviews

Jordan’s most liked list

2019 bang fest

Guess what? 2019 had a rocky start with Escape Room. Hopefully, it doesn’t stay that way.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Norbit
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Big Shot: Confessions of a Campus Bookie
Average weighted rating:

3.1

Films Jordan watched in 2019

  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Report
  • The Muppets
  • Waves
  • Wild at Heart
  • The Irishman
  • Easy Rider
  • The Prestige
  • The Shawshank Redemption
  • Catch Me If You Can
  • Uncle Drew
  • Spider-Man 3
  • The Matrix
  • Dolemite Is My Name
  • Casino
  • Jojo Rabbit
  • Top Hat
  • Avatar
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Dark Knight
  • Joker
  • Joker
  • The Laundromat
  • The Good, The Bad, The Hungry
  • The Greatest Showman
  • Gran Torino
  • Baby Driver
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Royal Wedding
  • Super Size Me 2: Holy Chicken!
  • It Chapter Two
  • Ready or Not
  • Heathers
  • Miracle
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Travis Scott: Look Mom I Can Fly
  • Starsky & Hutch
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Town
  • Good Boys
  • Stan & Ollie
  • Network
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • Norbit
  • The Pride of the Yankees
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • When Harry Met Sally...
  • The Lion King
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Spider-Man: Far from Home
  • Yesterday
  • Anima
  • Purple Rain
  • Toy Story 4
  • The Hangover Part II
  • Monsters, Inc.
  • Free Solo
  • Rush Hour 2
  • The Departed
  • Rocketman
  • Guardians of the Galaxy
  • Iron Man 2
  • Captain America: The First Avenger
  • Avengers: Endgame
  • Division III: Football's Finest
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Mystify: Michael Hutchence
  • Say Anything...
  • Dreamland
  • Avengers: Endgame
  • This Is Spinal Tap
  • Georgetown
  • Draft Day
  • Cheaper by the Dozen
  • Total Frat Movie
  • Frat Star
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Wanda
  • Clue
  • High Flying Bird
  • The Usual Suspects
  • New York, New York
  • Training Day
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blue Streak
  • The Beach Bum
  • Captain Marvel
  • Leaving Neverland
  • Fighting with My Family
  • The Thing
  • What Men Want
  • Wall Street
  • Miracle
  • Arctic
  • Fyre
  • They Shall Not Grow Old
  • The Princess Bride
  • Remember the Titans
  • Big Shot: Confessions of a Campus Bookie
  • Midnight Express
  • The Firm
  • Varsity Blues
  • Taking Care of Business
  • The Upside
  • Miracle
  • Roma
  • Glass
  • Split
  • Unbreakable
  • Vice
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Idiocracy
  • Escape Room
  • The Lobster

World Map

Highly rated films Jordan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Bacurau
  • The Lighthouse

Highly rated with Jordan’s friends Patron

  • The Shining
  • Inglourious Basterds
  • Parasite
  • Chernobyl
  • Star Wars
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Little Women
  • The Matrix
  • Uncut Gems
  • Marriage Story
  • The Favourite
  • The Irishman
  • Shoplifters
  • Hereditary
  • Roma
  • The Lighthouse
  • Avengers: Endgame
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Farewell
  • Knives Out
  • Booksmart
  • First Reformed
  • Burning
  • Thor: Ragnarok
  • Anima
  • If Beale Street Could Talk
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Avengers: Infinity War
  • Eighth Grade
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • BlacKkKlansman
  • Midsommar
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Toy Story 4
  • Suspiria
  • Us
  • First Man
  • Climax
  • Cold War
  • John Wick
  • John Wick: Chapter 2
  • Ford v Ferrari
  • Free Solo
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • It
  • Spider-Man: Homecoming
  • Ad Astra
  • Rocketman
  • Jojo Rabbit
  • Dolemite Is My Name
  • Hustlers
  • Widows
  • A Star Is Born
  • Can You Ever Forgive Me?
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Joker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Beach Bum
  • Bad Times at the El Royale

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more