• X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★★

  • Crooklyn

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • Stay

    ★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Half Nelson

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★★

  • The Fisher King

    ★★★

  • What If

    ★★½

  • Ghostbusters

    ★★

  • Kin-dza-dza!

    ★★★½

  • Bird People

    ★★★½

  • Morel's Invention

    ★★★½