• Judas and the Black Messiah

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Mank

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Infinite Race

  • The Trial of the Chicago 7

  • My Donkey, My Lover & I

    ★★★

  • Wolfwalkers

  • Another Round

  • Nomadland

  • Ammonite

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Hamilton

  • Da 5 Bloods

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The World to Come

  • Hannah Gadsby: Douglas

  • The Lovebirds

  • The Half of It

  • Mrs. America

    ★★★★

  • Minari

  • I Carry You with Me

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • The Heist of the Century

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Ruthless Souls

  • The Irishman

    ★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Harriet

    ★★

  • Bad Education

  • The Goldfinch

    ★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Just Mercy

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★

  • The Laundromat

  • First Cow

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Ready or Not

  • Midsommar

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Tales of the City

  • Black Mirror: Smithereens

    ★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • Les Misérables

  • Bacurau

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Gentleman Jack

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Leaving Neverland

  • The Body Remembers When the World Broke Open

    ★★★★½

  • Clemency

  • Them That Follow

    ★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • Monos