Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★
Edit this entry  
01
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry  
04
The Sower of Stars

The Sower of Stars

2022
×
Edit this entry  
04
In the Soil

In the Soil

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Datsun

Datsun

2021
×
Edit this entry  
03
Curupira e a Máquina do Destino

Curupira e a Máquina do Destino

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Noir-soleil

Noir-soleil

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Father's Damn Camera

My Father's Damn Camera

2021
×
Edit this entry  
02
Neon Phantom

Neon Phantom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Criminals

The Criminals

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Number 26

Number 26

2021
×
Edit this entry  
02
In Flow of Words

In Flow of Words

2021
×
Edit this entry  
01
Memoir of a Veering Storm

Memoir of a Veering Storm

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

1976
×
Edit this entry  
26
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Music Is the Art of Time 3, LP Film Laibach

Music Is the Art of Time 3, LP Film Laibach

2018
×
Edit this entry  
19
Winter Flies

Winter Flies

2018
×
Edit this entry  
18
The Gratinated Brains of Pupilija Ferkeverk

The Gratinated Brains of Pupilija Ferkeverk

1970
×
Edit this entry  
15
A Man from the Border

A Man from the Border

2017
×
Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alps

Alps

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Houston, We Have a Problem!

Houston, We Have a Problem!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Duelle

Duelle

1976
×
Edit this entry  
15
Angel-A

Angel-A

2005
×
★½
Edit this entry  
15
Ita Rina, a Film Star Who Declined an Invitation to Hollywood

Ita Rina, a Film Star Who Declined an Invitation to Hollywood

2016
×
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Granny's Sexual Life

Granny's Sexual Life

2021
×
Edit this entry  
04
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marry Me

Marry Me

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Edit this entry