RSS feed for Siobhan
  • Ophelia

    Ophelia

    ★★★½

    Three and a half stars for Daisy Ridley. Whose acting ability deserved a better film.

  • Babes In Toyland

    Babes In Toyland

    ★★

    Did I watch this because it had keanu Reeves in it and it was on Netflix, yes I did

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    I forgot how much I love the script from this.

  • Iron Man

    Iron Man

    ★★★½

    any scene that has pepper in, is my favourite hands down.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    I just loved it, perfect ending. Every death having a deep meaning and i was grining with tears down my face, great conclusion.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    I loved how they shot the house, I didn't know if it was the real house or the miniature. I not sure how I'm feeling, it felt so different.

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★½

    It's such a lovely film to relate to.

  • Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

    Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

    ★★★★★

    Makes me so excited about filmmaking and I just love the universe that is star wars, so this was great.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    It felt like I was watching memories, it was beautiful.

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★

    This movie made me grin so much. Emily Blunt did a great job and paid respect to the orginal. I loved the new songs and dashing the orginal score in the right moments. I loved how cast and can't wait to see it again.


    But I can't stop thinking of Mary Poppins and the balloon.

  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★★★★

    Everything I wanted it to be. The body postivity and big smile I had on my face at the end.

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions

    ★★★★

    four stars for the ending alone.