Sort by

amir syarif has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bloodlust Beauty

Bloodlust Beauty

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Imperfect

Imperfect

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Habibie & Ainun 3

Habibie & Ainun 3

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
All in My Family

All in My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little

Little

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Teacher

A Teacher

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Blue Stripes

Two Blue Stripes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
99 Names of Love

99 Names of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Revenge of the Pontianak

Revenge of the Pontianak

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Whisper

Death Whisper

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry