RSS feed for Amir Syarif

Amir Syarif has logged 36 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On the Record

On the Record

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Divide

The Divide

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Date Night

Date Night

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leatherheads

Leatherheads

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Becoming

Becoming

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry