RSS feed for Arkan

Arkan has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
United 93

United 93

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
The Untold History of the United States

The Untold History of the United States

2012
×
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The War Game

The War Game

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★
Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Incel

Incel

2018
×
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
'71

'71

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
War Photographer

War Photographer

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
20
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★
Edit this entry