Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
17
White Palace

White Palace

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
07
The Last Days of Chez Nous

The Last Days of Chez Nous

1992
×
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
The Hand

The Hand

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
Alfie

Alfie

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

2020
×
Edit this entry  
04
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persuasion

Persuasion

1995
×
Edit this entry  
14
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Variety

Variety

1983
×
Edit this entry  
24
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
See Girl Run

See Girl Run

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
Love Steaks

Love Steaks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Undine

Undine

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Postcards from London

Postcards from London

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Dangerous Fortune

A Dangerous Fortune

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ricordi?

Ricordi?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Every Blessed Day

Every Blessed Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Let Yourself Go

Let Yourself Go

2017
×
★½
Read the review Edit this entry