Sort by

Thomas has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Are

We Are

2020
×
Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
18
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Between the World and Me

Between the World and Me

2020
×
Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
18
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
12
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wishing Apple

Wishing Apple

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
20
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
In Absentia

In Absentia

2000
×
Edit this entry  
17
This Unnameable Little Broom

This Unnameable Little Broom

1985
×
Edit this entry  
17
The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

2003
×
Edit this entry  
17
Anamorphosis

Anamorphosis

1991
×
Edit this entry  
17
The Cabinet of Jan Švankmajer

The Cabinet of Jan Švankmajer

1984
×
Edit this entry  
17
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry