Sort by

Sir Hatchporch has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Valley of the Dragons

Valley of the Dragons

1961
×
★★½
Edit this entry  
25
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Winchester

Winchester

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★
Edit this entry  
11
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★★½
Edit this entry  
27
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
★½
Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Macabre

Macabre

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Possessed

The Possessed

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Time

Star Time

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Impulse

Impulse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Safety (Second Edition)

Halloween Safety (Second Edition)

1985
×
Read prior review Edit this entry  
18
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Ronald

Bad Ronald

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Buried Alive

Buried Alive

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry