Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
11
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★
Edit this entry  
04
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Man Meat!

Man Meat!

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nowhere Fast

Nowhere Fast

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
Edit this entry  
26
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Waking Life

Waking Life

2001
×
Edit this entry  
15
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
23
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
21
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry