2015

bree oliver bree oliver’s year in review

bree’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Paradise Lost 3: Purgatory

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Killer Legends

    ★★★★★

  • Clerks

    ★★★★★

  • Wolf Children

    ★★★★½

  • Still Life

    ★★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

  • Magic Mike XXL

    ★★★★½

  • The Voices

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Manhunter

    ★★★★½

  • Kidnapped for Christ

    ★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 221 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Nanking

Jan 1

Most Watched

Inside Out

twice

Magic Mike XXL

twice

Last Film

Bone Tomahawk

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
80 films
Horror
78 films
Thriller
60 films
Comedy
49 films
Documentary
44 films
Sci Fi
26 films
Action
26 films
Adventure
24 films
Crime
23 films
Fantasy
21 films
USA
163 films
UK
29 films
Canada
17 films
France
8 films
Japan
8 films
Australia
6 films
Italy
5 films
Germany
4 films
China
2 films
English
207 films
Japanese
10 films
French
8 films
German
7 films
Spanish
6 films
Italian
4 films
Hindi
2 films
Russian
2 films
Armenian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 69 Added 174

Watchlist

Stars

Directors

Crew

bree’s most liked review

Area 51

Any reviews referencing the fact that this is a Syfy movie are posted on the wrong film. They are talking about "51" (letterboxd.com/film/51/). Area 51 is a different film and is being released in theaters May 15, 2015.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Hellraiser: Revelations
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

My Name Was Bette: The Life and Death of an Alcoholic

Films watched in 2015

  • Bone Tomahawk
  • Grizzly Man
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Need for Speed
  • Everest
  • Poltergeist
  • CBGB
  • A Christmas Carol
  • Video Games: The Movie
  • Too Young to Die?
  • This Is a True Story
  • Office Killer
  • Jenny's Wedding
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Wolf Children
  • Matt Shepard Is a Friend of Mine
  • Misery Loves Comedy
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Southpaw
  • Children of God: Lost and Found
  • Kidnapped for Christ
  • Chaos on the Bridge
  • The Gift
  • The Secret World of Arrietty
  • It Follows
  • The Final Girls
  • Still Alice
  • Enemy
  • Ashura
  • I Am Chris Farley
  • Ant-Man
  • Cheap Thrills
  • The Haunted Castle
  • The Haunted Castle
  • The Secret
  • Victor Frankenstein
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Amira & Sam
  • I'll Follow You Down
  • Circle
  • Still Life
  • An American Werewolf in London
  • Suburban Gothic
  • Halloween
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Room 237
  • Leprechaun 2
  • Leprechaun
  • The Shining
  • Pontypool
  • The Nightmare
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Housebound
  • The Martian
  • The Green Inferno
  • Scream
  • Insidious: Chapter 3
  • Inside Out
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Area 51
  • Two Days, One Night
  • Girlhood
  • Inner Demons
  • The Silence of the Lambs
  • Baron Blood
  • Black Sabbath
  • The Woman in Black 2: Angel of Death
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Plague
  • Virgin Witch
  • The Skeleton Twins
  • If I Stay
  • The Central Park Five
  • The Imposter
  • The Corpse
  • Invisible Invaders
  • The Toxic Avenger
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Magic Mike XXL
  • A Trip to the Moon
  • The Sisterhood of Night
  • Trainwreck
  • Inside Out
  • Before I Disappear
  • Burying the Ex
  • Chance
  • The Apparition
  • Vacancy
  • Creep
  • Extraterrestrial
  • Magic Mike XXL
  • Re-Animator
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Jug Face
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Search for General Tso
  • I'm Sorry
  • Antarctica: A Year on Ice
  • The Purge: Anarchy
  • How to Train Your Dragon 2
  • Nightcrawler
  • Tiny Furniture
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Welcome to the Punch
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • How to Train Your Dragon
  • Troll
  • Step Brothers
  • Digging Up the Marrow
  • The Voices
  • The Last Five Years
  • Backstreet Boys: Show 'Em What You're Made Of
  • Kingsman: The Secret Service
  • Jurassic World
  • 42 Up
  • Jaws
  • Chastity Bites
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • The Dirties
  • Manhunter
  • Hector and the Search for Happiness
  • Chappie
  • Hot Girls Wanted
  • Legally Blonde
  • The Boxtrolls
  • Nightbreed
  • Of Miracles and Men
  • Jinn
  • I am Nancy
  • Nothing Left to Fear
  • Pearl Jam: Twenty
  • Devil's Knot
  • Leap of Faith
  • Zombeavers
  • Project Almanac
  • Man of Steel
  • Christmas Icetastrophe
  • The Babadook
  • The Mule
  • They Came Together
  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th
  • Albert Fish: In Sin He Found Salvation
  • Annabelle
  • 22 Jump Street
  • Zombiemania
  • Vampire Academy
  • Jadoo
  • Bound by Flesh
  • How to Die in Oregon
  • Paradise Lost 3: Purgatory
  • Paradise Lost 2: Revelations
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • Atari: Game Over
  • My Name Was Bette: The Life and Death of an Alcoholic
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • The Age of Adaline
  • The Devil's Hand
  • Would You Rather
  • Stoker
  • Before Midnight
  • The Invisible Woman
  • Tusk
  • The Burning
  • Sleepaway Camp
  • Don't Go in the House
  • The Town That Dreaded Sundown
  • Rent
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • Grave of the Fireflies
  • We Are What We Are
  • Interstellar
  • The Houses October Built
  • Serial Killer Culture
  • Killer Legends
  • 35 Up
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Furious 7
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • Witness
  • Laura
  • Jane Eyre
  • A Good Marriage
  • Tricked: The Documentary
  • The Innkeepers
  • Blue Is the Warmest Color
  • Horns
  • Barefoot
  • The Giant Mechanical Man
  • Hellraiser: Revelations
  • Big Hero 6
  • Rigor Mortis
  • The Lazarus Effect
  • I, Frankenstein
  • Brother Bear
  • 88
  • Stonehearst Asylum
  • Lars and the Real Girl
  • The Docks of New York
  • Hellraiser: Hellworld
  • 28 Up
  • Jupiter Ascending
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Street Angel

See all 221

Highly rated films bree missed

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Sicario

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more