2016

bree oliver bree oliver’s year in review

bree’s highest rated films

  • Star Trek Beyond

    ★★★★★

  • The Hunting Ground

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Blue Jay

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Stand

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★

  • St. Vincent

    ★★★★

  • Amanda Knox

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Troll 2

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • All Things Must Pass

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Joy

Jan 1

Last Film

13th

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Comedy
46 films
Romance
37 films
Thriller
35 films
Horror
33 films
Adventure
21 films
Fantasy
17 films
Sci Fi
17 films
Documentary
17 films
Action
15 films
USA
121 films
UK
23 films
Canada
10 films
France
8 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Denmark
2 films
Belgium
2 films
China
2 films
New Zealand
2 films
English
143 films
French
14 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
German
7 films
Chinese
4 films
Portuguese
3 films
Russian
3 films
Turkish
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 49 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew

bree’s most liked review

Grease Live

That's not how you play Zuko.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Yoga Hosers
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Alien Agenda: Planet Earth

Films watched in 2016

  • 13th
  • St. Vincent
  • Extremis
  • For the Love of Spock
  • Sing Street
  • Boyhood
  • Last Night
  • Blue Jay
  • Arrival
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Craigslist Killer
  • Gremlins
  • The 39 Steps
  • Dark Passage
  • Pride & Prejudice
  • Sliding Doors
  • Gone Girl
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Who Took Johnny
  • Amanda Knox
  • The Confessions of Thomas Quick
  • Ravenous
  • Yoga Hosers
  • The Edge of Seventeen
  • Exorcist II: The Heretic
  • Inferno
  • Into the Forest
  • Troll 2
  • Zootopia
  • The Witch
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Meine Tochter Anne Frank
  • Demolition
  • I Am Zozo
  • Blair Witch
  • Hush
  • Sky
  • Don't Breathe
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Journey to the Center of the Earth
  • The Stand
  • Sinister 2
  • Maggie
  • The Den
  • Cold in July
  • All Things Must Pass
  • We Are Still Here
  • Last Shop Standing
  • Wicker Park
  • Sausage Party
  • Tony Robbins: I Am Not Your Guru
  • Can't Buy Me Love
  • The Painted Veil
  • Suicide Squad
  • Becoming Jane
  • Deathgasm
  • Star Trek Beyond
  • Holidays
  • Mansfield Park
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Green Room
  • Ghostbusters
  • 10 Cloverfield Lane
  • Straight Outta Compton
  • Vacation
  • Liberal Arts
  • Finding Dory
  • Girls Just Want to Have Fun
  • The Fundamentals of Caring
  • The Other Woman
  • The Best of Me
  • Tim
  • His Girl Friday
  • In Your Eyes
  • Sixteen Candles
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • Leap Year
  • Begin Again
  • 6 Years
  • Portrait of a Serial Monogamist
  • Serendipity
  • An Affair to Remember
  • Before We Go
  • Man Up
  • There's Something Wrong with Aunt Diane
  • Alien Agenda: Planet Earth
  • Naomi and Ely's No Kiss List
  • The Conjuring 2
  • Deadpool
  • The Mermaid
  • Ava's Possessions
  • Anguish
  • X-Men: Apocalypse
  • Re-Kill
  • The 'Burbs
  • The Exorcism of Molly Hartley
  • Kristy
  • Nintendo Quest
  • I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Grease Live
  • Hotel Transylvania 2
  • The Forest
  • Hachi: A Dog's Tale
  • Maximum Overdrive
  • The Last Witch Hunter
  • Night on Earth
  • He Never Died
  • Tales of Halloween
  • The Atticus Institute
  • We'll Never Have Paris
  • Timbuktu
  • Harakiri
  • The Hunting Ground
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Breakfast at Tiffany's
  • Angels & Demons
  • Goodnight Mommy
  • The Da Vinci Code
  • The Revenant
  • Mad Max: Fury Road
  • Spotlight
  • Room
  • Brother's Keeper
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Being Ginger
  • Uncle John
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • Ex Machina
  • Cobain: Montage of Heck
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The Danish Girl
  • Contracted
  • The Last Five Years
  • There's Always Woodstock
  • And the Oscar Goes To...
  • Slow West
  • Inherent Vice
  • Steve Jobs
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Spectacular Now
  • Laggies
  • A Single Man
  • Joy

Highly rated films bree missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Sense8: A Christmas Special

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more