Sam has logged 46 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All Fall Down

All Fall Down

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
The Young Savages

The Young Savages

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Edit this entry  
17
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hill

The Hill

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Poor Devil

Poor Devil

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Steel Justice

Steel Justice

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry