SJSFI has logged 245 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Big Game

Big Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
23
Two Brothers

Two Brothers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Globalisation Is Good

Globalisation Is Good

×
Edit this entry  
23
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry