Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Wayfinder

Wayfinder

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Four Sons

Four Sons

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Gold Diggers

The Gold Diggers

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
To Sleep So as to Dream

To Sleep So as to Dream

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rapture

Rapture

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mother

Mother

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
Afrique 50

Afrique 50

1950
×
★★★½
Edit this entry  
23
Common Threads: Stories from the Quilt

Common Threads: Stories from the Quilt

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Warrendale

Warrendale

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Go Tellin' Your Momma

Don't Go Tellin' Your Momma

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dying at Grace

Dying at Grace

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Strange Victory

Strange Victory

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Thank You and Good Night

Thank You and Good Night

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Goodbye CP

Goodbye CP

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Down and Out in America

Down and Out in America

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
After the Curfew

After the Curfew

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Monkey in Winter

A Monkey in Winter

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Symbol of the Unconquered

The Symbol of the Unconquered

1920
×
★★★½
Edit this entry  
20
Salomé

Salomé

1922
×
★★★★
Edit this entry  
20
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blacks Britannica

Blacks Britannica

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Plains

The Plains

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lawrence of Belgravia

Lawrence of Belgravia

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Outside the Law

Outside the Law

1920
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★
Edit this entry  
11
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Edit this entry  
08
Sycorax

Sycorax

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Why Worry?

Why Worry?

1923
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kentucky Pride

Kentucky Pride

1925
×
★★★½
Edit this entry  
05
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★★
Edit this entry