Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Sam Wigley

Sam Wigley

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Sam
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Sam’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • One Day Before the Rainy Season

    One Day Before the Rainy Season 1971

    ★★★★★ Watched by Sam Wigley 22 May 2022

    Kashmir, mon amour.

  • Benediction

    Benediction 2021

    ★★★★★ Watched by Sam Wigley 14 Oct 2021

    Ambersons/Colonel Blimp tier.

  • Moonrise

    Moonrise 1948

    ★★★★★ Watched by Sam Wigley 15 Jun 2021

    “A small town is like a stomach - always digesting.”

  • Lovers Rock

    Lovers Rock 2020

    ★★★★★ Watched by Sam Wigley 17 Oct 2020

    London just got its U.S. Go Home

  • Nomadland

    Nomadland 2020

    ★★★½ Watched by Sam Wigley 16 Oct 2020

    Take out the entire score.

  • Greed

    Greed 1924

    ★★★★★ Watched by Sam Wigley 11 Oct 2020

    Rick Schmidlin 4hr cut

  • Eros + Massacre

    Eros + Massacre 1969

    ★★★★ Watched by Sam Wigley 16 Jul 2020

    Director’s cut 😅

  • Midsommar

    Midsommar 2019

    ★★★ Watched by Sam Wigley 24 Jan 2020

    Director’s cut

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita 1960

    ★★★★★ Rewatched by Sam Wigley 08 Nov 2019

    Not seen this for 20+ years. Didn't think I was a fan but...

  • The Front Page

    The Front Page 1974

    ★★ Watched by Sam Wigley 11 Jun 2019

    Stagy, nasty, noisy and not very funny.

  • The Age of the Medici

    The Age of the Medici 1972

    ★★★★½ Watched by Sam Wigley 24 May 2019

    Almost as if a time-travelling Fred Wiseman made a film in Renaissance Italy.

  • Kes

    Kes 1969

    ★★★★ Watched by Sam Wigley 14 May 2019

    Finally saw this.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3

Review Tags

12
  • mubi
  • amazon prime
  • blu-ray
  • stephen street
  • criterion channel
  • dvd
  • lff 2020
  • filmbox
  • itunes
  • lff 2021
  • tate modern
  • vue west end
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro