RSS feed for Delilah
  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    Nothing like some good-old-fashioned escapism!

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★½

    Admirable but severely hindered by awkward dialogue and student film-esque blocking.

  • The Platform

    The Platform

    I really don’t know what I hate more: capitalism or dumbass films that pretend to offer some fresh critique on capitalism.

  • Capone

    Capone

    ★★★

    I cannot in good conscience hate a film that goes for it as much as this does.

  • Sweet and Lowdown

    Sweet and Lowdown

    ★★★★★

    Yesterday morning, my 55-year-old auntie passed away of COVID-19. She was loved by many, but none of us were able to be there for her during her final moments. It was only a week-long battle, but that was enough to make this otherwise healthy woman succumb to an illness so many unfortunately still refuse to take seriously.

    In some ways, she was like a second mother to me. She was the first person I came out to, and the only…

  • Hollywood Shuffle

    Hollywood Shuffle

    ★★★★

    I sat through 40 minutes of this movie confused af because I seriously thought the nigga on the poster was Eddie Murphy.

  • Beasts of the Southern Wild

    Beasts of the Southern Wild

    ★½

    Fuck kinda white people shit is this?

  • Motherless Brooklyn

    Motherless Brooklyn

    ★★

    Hard to believe Ed Norton spent nearly two decades trying to get this made because it's one of the most lifeless films in recent memory.

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★★★½

    It'll take at least 10 years for y'all to appreciate Robert Zemeckis' best film. One of the most delightfully bizarre mainstream American films of the 21st century, constantly walking the line between deeply empathetic and utterly tone-deaf.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★½

    It's much easier to see Ari Aster's shortcomings as a storyteller once the initial shock wears off.

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★½

    I like most of Steven Soderbergh's films, but I can't say I've loved a single one of them before Contagion. His style, while surgically precise, tends to be a bit cold for my tastes.

    Anyway, watch Contagion. Aside from the obvious reasons, it's just a damn good movie.

  • First Cow

    First Cow

    ★★½

    One of these days, Kelly Reichardt will make a film that doesn't put me to sleep, but today is not that day.

    Cute cow tho.