Sort by

skaliwagify has logged 254 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The French Connection

The French Connection

1971
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
New Jerusalem

New Jerusalem

2011
×
Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
13
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Here Is Your Life

Here Is Your Life

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Edit this entry  
26
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Antiporno

Antiporno

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Flores

Flores

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
Edit this entry  
25
Black Mother

Black Mother

2018
×
Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
NY77: The Coolest Year in Hell

NY77: The Coolest Year in Hell

2007
×
Edit this entry  
17
The New Radical

The New Radical

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
27
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
Edit this entry  
21
Sun Dog

Sun Dog

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The End of Suffering (A Proposal)

The End of Suffering (A Proposal)

2020
×
Edit this entry  
20
The Eyeslicer Halloween Special

The Eyeslicer Halloween Special

2018
×
Edit this entry  
18
Surveillance Camera Man

Surveillance Camera Man

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
25
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
23
Japón

Japón

2002
×
Edit this entry  
15
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
State of Siege

State of Siege

1972
×
Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Edit this entry