Sort by

SkaneNoise has logged 467 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Legend of the Holy Drinker

The Legend of the Holy Drinker

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deluge

Deluge

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tempest

The Tempest

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beloved

Beloved

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die Like a Man

To Die Like a Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dream Is What You Wake Up From

A Dream Is What You Wake Up From

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Swinging Cheerleaders

The Swinging Cheerleaders

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vengeance Is a Dish Served Cold

Vengeance Is a Dish Served Cold

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Englishman in New York

An Englishman in New York

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Michael

Michael

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry