skeldal has logged 407 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Edit this entry  
29
Replicant

Replicant

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Force 10 from Navarone

Force 10 from Navarone

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★
Edit this entry  
15
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Good Traitor

The Good Traitor

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Idealist

The Idealist

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bloodline

Bloodline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★
Edit this entry  
21
No Escape

No Escape

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Monsters: Dark Continent

Monsters: Dark Continent

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
Edit this entry