Skele_D has logged 389 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
26
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neighbors

Neighbors

2014
×
Edit this entry  
22
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
Edit this entry  
21
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
19
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
Edit this entry  
18
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
Edit this entry  
17
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
14
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
Read prior review Edit this entry  
12
The Trust

The Trust

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coffin Baby

Coffin Baby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
Edit this entry  
07
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready to Rumble

Ready to Rumble

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hancock

Hancock

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
Read the review Edit this entry  
27
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★
Read the review Edit this entry