Skele_D has logged 335 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★
Edit this entry  
23
Men with Brooms

Men with Brooms

2002
×
½
Edit this entry  
22
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★
Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Edit this entry