RSS feed for Rob

Rob has logged 105 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Damaged Lives

Damaged Lives

1933
×
Read the review Edit this entry  
06
Damaged Lives

Damaged Lives

1933
×
Read the review Edit this entry  
05
Arctic Dogs

Arctic Dogs

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Current War

The Current War

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judgement Day

Judgement Day

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry