RSS feed for Rob
  • Midway

    Midway

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Most of my issues with this movie is the same I had with Godzilla King of Monsters. The action sequences are thrilling and keep you invested. But when they try to work in drama it feels really forced and breaks up the action.

    Also, I can help but feel that the Dolittle plotline was added to appease the Chinese investors of this movie since it ultimately had no impact on the rest of the story.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Wow

  • The King

    The King

    ★★★½

    I'm a sucker for a good Henry V movie. Though I doubt this will be remembered as well as Henry V or Chimes at Midnight. Timothee Chalamet was great casting to convey Henry's youth as long and Joel Edgerton plays a unique Falstaff that doesn't make you wish Orson Welles was playing him instead. The court intrigue towards the middle was probably the most boring part of this movie. But for being over two hours the pacing was well executed.…

  • Motherless Brooklyn

    Motherless Brooklyn

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The second watch isn't as good as the first but still a great time. I have a few questions still that will require another view to see if they are plotholes or I'm just missing. Though it is probably a problem in itself that I still don't understand parts after two watches. Like "Formosa." Did it actually mean "For Moses" because the trail it led to was a dead end that gave Lionel a new lead by luck.

    I appreciated…

  • Big Eyes

    Big Eyes

    ★★★

    I probably haven't watched this since 2014. Pretty good design and Amy Adams is very good. Christoph Waltz is horribly miscast for this movie (though he does his best) and the child actors are unbearable. A fine re-visit but probably won't be back to it for another five years.

  • Damaged Lives

    Damaged Lives

    I watched this again and I love it more now. Please watch this movie for a good laugh.

  • Damaged Lives

    Damaged Lives

    I wanted to see this because I live Detour (from the same director). It was about as good as I expected it to be. This movie is actually pretty enjoyable as a time capsule. The low budget and exploitation nature make it pretty fun. Honestly might check this out again to boo at it. I'm glad Ulmer was able to improve as a low-budget filmmaker.
    Note: my rating is reflective of the quality of the movie. In terms of how much I enjoyed it then it is four or five stars.

  • Arctic Dogs

    Arctic Dogs

    ½

    I wanted this movie to suck. Based on all I had been hearing this sounded like a trainwreck. Unfortunately it is just really bland. Don't get me wrong, still movie is still pretty bad and I wouldn't show it to kids. But it wasn't bad enough to be entertaining.
    (Sad face emoji)

  • Harriet

    Harriet

    ★★

    So sad to see a great woman receive the Hollywood biopic treatment and nothing more. You could sit at home and imagine a better Harriet Tubman movie. Cynthia Erivo does a good job in the role but there isn't anything else I can really commend this film for.

  • Motherless Brooklyn

    Motherless Brooklyn

    ★★★★

    This is the worst trailer for a movie I've seen all year, and I stand by that after seeing the movie. The trailer made me not want to see this movie and it is absolutely fantastic. Edward Norton's passion is clear on screen. He has crafted a wonderful tribute to noir films with Motherless Brooklyn (I couldn't tell it was noir from the trailer).

    Norton uses his cast's strengths to his advantage. Baldwin and Cannavale most notably are playing noir…

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★½

    Finally watched this and the 4k restoration really highlights how cheap this movie is. Some of the shots are out of focus and I found how well lit the outdoors were to be annoying. This movie has aged in an interesting way. The effects and make up are dated now, but are original and add to the charm. The dark humor is more apparent in hindsight and I did get a good laugh of the running joke where blood keeps getting on Ash's face. I'll probably check this out again next Halloween.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Finally, a movie whose trailers don't give away the whole plot so I can actually be surprised when watching the movie. I've been excited for this one for awhile and the hype level was just right. Taika Watiti made a wonderful satire that had me laughing out loud in the theater despite it's darker elements. The cast is all great, even Alfie Allen for his small amount of screen time. I will say there is nothing really original about the…