Highest rated films

  • Birdman

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Still Alice

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Gravity

Feb 5

Last Film

Still Alice

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
22 films
Adventure
9 films
Thriller
8 films
Action
6 films
Comedy
6 films
Sci Fi
6 films
Romance
4 films
Crime
4 films
Fantasy
3 films
Family
2 films
USA
31 films
UK
5 films
Germany
2 films
Denmark
2 films
Norway
1 film
Greece
1 film
France
1 film
Australia
1 film
English
32 films
French
6 films
Spanish
4 films
German
3 films
Japanese
1 film
Nepali
1 film
Polish
1 film
Somali
1 film
Indonesian
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Megan Is Missing
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Megan Is Missing
Average weighted rating:

1.8

Films Rob watched in 2014

  • Still Alice
  • Into the Woods
  • Foxcatcher
  • Interstellar
  • Whiplash
  • Birdman
  • The Grand Budapest Hotel
  • Guardians of the Galaxy
  • The Lego Movie
  • Megan Is Missing
  • Raiders of the Lost Ark
  • Star Wars
  • 12 Angry Men
  • Rear Window
  • Casablanca
  • Inception
  • Fight Club
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Usual Suspects
  • Pulp Fiction
  • Forrest Gump
  • Schindler's List
  • The Silence of the Lambs
  • Captain Phillips
  • The Wolf of Wall Street
  • The Act of Killing
  • Frozen
  • Before Midnight
  • Inside Llewyn Davis
  • Nebraska
  • Her
  • Gravity

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Winter Sleep
  • Billy Elliot: The Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more