Highest rated films

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Sting

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Rosewater

Jan 7

Last Film

Indiana Jones and the Last Crusade

Jan 22

Genres, Countries & Languages

Drama
12 films
Thriller
9 films
Comedy
6 films
Crime
5 films
Mystery
5 films
Action
4 films
Adventure
3 films
Family
3 films
Romance
2 films
Fantasy
2 films
USA
21 films
UK
6 films
France
2 films
Denmark
1 film
Germany
1 film
Poland
1 film
English
24 films
French
4 films
German
3 films
Spanish
2 films
Italian
1 film
Latin
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Rosewater
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Rosewater
Average weighted rating:

3.1

Films Rob watched in 2015

  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Aliens
  • The Shining
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Sting
  • A Clockwork Orange
  • North by Northwest
  • Vertigo
  • Singin' in the Rain
  • Toy Story 3
  • All About Eve
  • The Third Man
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • It's a Wonderful Life
  • Double Indemnity
  • Inglourious Basterds
  • The Intouchables
  • The Dark Knight Rises
  • L.A. Confidential
  • The Lion King
  • Reservoir Dogs
  • Ida
  • St. Vincent
  • Boyhood
  • Rosewater

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Decker: Port of Call: Hawaii
  • Embrace of the Serpent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more