Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • 127 Hours

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 410 Films watched
  • 34.2 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

Beauty and the Beast

Feb 5

Last Film

Sing Street

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
171 films
Adventure
124 films
Comedy
114 films
Animation
90 films
Action
90 films
Family
88 films
Thriller
68 films
Sci Fi
53 films
Romance
49 films
Fantasy
47 films
USA
340 films
UK
83 films
France
21 films
Germany
20 films
Australia
13 films
Canada
10 films
Japan
7 films
China
4 films
Ireland
4 films
Belgium
4 films
English
384 films
French
43 films
Spanish
28 films
German
26 films
Italian
20 films
Russian
17 films
Japanese
13 films
Arabic
11 films
Chinese
9 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Smosh: The Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Packed In A Trunk: The Lost Art of Edith Lake Wilkinson
Average weighted rating:

3.3

Films Rob watched in 2016

  • Sing Street
  • Fences
  • Passengers
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Sing
  • Moneyball
  • Return of the Jedi
  • The Great Train Robbery
  • Howl's Moving Castle
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • The Bride of Frankenstein
  • The 39 Steps
  • It's a Gift
  • The Black Cat
  • She Done Him Wrong
  • Gold Diggers of 1933
  • Freddy Got Fingered
  • 42nd Street
  • Freaks
  • Frankenstein
  • Dracula
  • Little Caesar
  • 12 Years a Slave
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The Phantom of the Opera
  • Battleship Potemkin
  • The Last Laugh
  • The Smiling Madame Beudet
  • Nosferatu
  • The Matrix
  • Within Our Gates
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • Sherlock Holmes
  • Licence to Kill
  • Ghostbusters II
  • Oliver & Company
  • The Living Daylights
  • Full Metal Jacket
  • Precious
  • The Brave Little Toaster
  • The Great Mouse Detective
  • A View to a Kill
  • The Black Cauldron
  • Ghostbusters
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Octopussy
  • Never Say Never Again
  • Quantum of Solace
  • The Fox and the Hound
  • For Your Eyes Only
  • The Danish Girl
  • Moonraker
  • The Princess and the Frog
  • Grease
  • The Spy Who Loved Me
  • The Rescuers
  • Network
  • The Man with the Golden Gun
  • Live and Let Die
  • Diamonds Are Forever
  • The Aristocats
  • On Her Majesty's Secret Service
  • 2001: A Space Odyssey
  • You Only Live Twice
  • The Jungle Book
  • The Graduate
  • Thunderball
  • Goldfinger
  • The Sword in the Stone
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Sleeping Beauty
  • Lady and the Tramp
  • Ant-Man
  • Alice in Wonderland
  • Packed In A Trunk: The Lost Art of Edith Lake Wilkinson
  • Kronk's New Groove
  • Tangled
  • Make Mine Music
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Iron Man
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Septembers of Shiraz
  • Allied
  • A Perfect Day
  • The Visit
  • The Lobster
  • Bambi
  • Atlantis: Milo's Return
  • Dumbo
  • Concussion
  • American Ultra
  • Pinocchio
  • Requiem for the American Dream
  • Sully
  • Fantasia
  • Trumbo
  • Cars
  • Pride
  • Spy
  • The Trip to Italy
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Mulan II
  • Lilo & Stitch
  • Recess: School's Out
  • Ted 2
  • A Million Ways to Die in the West
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
  • The Square
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • Die Another Day
  • Spirited Away
  • The Little Mermaid II: Return to the Sea
  • Le Week-End
  • Brooklyn
  • The Intern
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Dear Mr. Watterson
  • American Sniper
  • Saving Mr. Banks
  • Paranormal Activity 4
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Neighbors
  • Rules Don't Apply
  • Spotlight
  • Doug's 1st Movie
  • X-Men: Days of Future Past
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Annie
  • Unbroken
  • American Hustle
  • Wreck-It Ralph
  • Danny Collins
  • Despicable Me 2
  • Trolls
  • Pacific Rim
  • Kick-Ass 2
  • The Skeleton Twins
  • The Secret World of Arrietty
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Conjuring
  • Pocahontas II: Journey to a New World
  • The World Is Not Enough
  • Suicide Squad
  • Treasure Planet
  • August: Osage County
  • Dinosaur
  • Iron Man 3
  • X-Men: First Class
  • The Emperor's New Groove
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Fantasia 2000
  • Tarzan
  • Mulan
  • A Bug's Life
  • Toy Story 2
  • Tomorrow Never Dies
  • Hercules
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Frankenweenie
  • Pocahontas
  • A Goofy Movie
  • GoldenEye
  • Big Eyes
  • Free State of Jones
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • The Rescuers Down Under
  • Hell or High Water
  • Fantastic Mr. Fox
  • 28 Days Later
  • Battle Royale
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • The Hurt Locker
  • The Hobbit
  • Avatar
  • Moonlight
  • An Inconvenient Truth
  • Juno
  • Nocturnal Animals
  • Little Miss Sunshine
  • Sunshine
  • Kubo and the Two Strings
  • March of the Penguins
  • Krisha
  • Victoria
  • Ratatouille
  • Capote
  • Happy Feet
  • Moana
  • Ray
  • The Aviator
  • The Lion King 1½
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Love & Friendship
  • A Most Violent Year
  • Arrival
  • Hacksaw Ridge
  • A Most Wanted Man
  • The Edge of Seventeen

See all 410

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more