Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★★★

  • Brother Bear

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Watership Down

    ★★★★★

  • Paperman

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • Birdemic: Shock and Terror

    ★★★★★

  • Pear Cider and Cigarettes

    ★★★★★

  • The Dam Keeper

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 731 Films watched
  • 60.9 Average per month
  • 14.1 Average per week

Milestones

First Film

Midnight in Paris

Jan 3

Last Film

City of Ghosts

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
289 films
Comedy
266 films
Animation
203 films
Family
170 films
Adventure
159 films
Action
112 films
Fantasy
106 films
Thriller
99 films
Romance
96 films
Sci Fi
87 films
USA
609 films
UK
100 films
France
45 films
Canada
34 films
Germany
31 films
Japan
22 films
Australia
14 films
Spain
13 films
Belgium
11 films
Italy
10 films
English
678 films
French
68 films
German
42 films
Spanish
41 films
Japanese
28 films
Italian
28 films
Russian
17 films
Arabic
16 films
Portuguese
12 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Foodfight!
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Attacking the Darkness

Films Rob watched in 2017

  • City of Ghosts
  • Call Me by Your Name
  • Downsizing
  • Alvin and the Chipmunks
  • Bright
  • Cheaper by the Dozen 2
  • Robot Chicken: Star Wars
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel
  • The Florida Project
  • Molly's Game
  • Koyaanisqatsi
  • Horse Feathers
  • Father Figures
  • The Greatest Showman
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Ferdinand
  • Monsters vs Aliens
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Flushed Away
  • Open Season
  • Bolt
  • Bee Movie
  • Robots
  • Over the Hedge
  • Chicken Run
  • Victoria & Abdul
  • Mudbound
  • Loving Vincent
  • Ingrid Goes West
  • Atomic Blonde
  • The Disaster Artist
  • Digimon Adventure Tri. - Chapter 3: Confession
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • Logan Lucky
  • Die Hard
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Scooby-Doo
  • The Trumpet Of The Swan
  • Lady Bird
  • Thor: Ragnarok
  • The Lovers
  • Nine to Five
  • Cars 3
  • Wonder
  • Roman J. Israel, Esq.
  • The Man Who Invented Christmas
  • War for the Planet of the Apes
  • Justice League
  • The Incredibles
  • Coco
  • The Amazing Spider-Man
  • Searching for Sugar Man
  • Beasts of the Southern Wild
  • Seven Psychopaths
  • Flight
  • Safety Not Guaranteed
  • Office Christmas Party
  • ParaNorman
  • Lawless
  • The Reader
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Scoop
  • A Ghost Story
  • The Star
  • Man on Wire
  • The Adventures of Tintin
  • Who Framed Roger Rabbit
  • You Don't Mess with the Zohan
  • The Return of the King
  • Watership Down
  • Yellow Submarine
  • Animal Farm
  • 9
  • The Triplets of Belleville
  • Grandma Got Run Over by a Reindeer
  • The Swan Princess: The Mystery of the Enchanted Kingdom
  • Rise of the Guardians
  • The Iron Giant
  • The Swan Princess: Escape from Castle Mountain
  • Up in the Air
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • The Descendants
  • In This Corner of the World
  • The Imitation Game
  • Only Yesterday
  • The Last Unicorn
  • Forbidden Planet
  • Murder on the Orient Express
  • Scarface
  • Field of Dreams
  • This Is Spinal Tap
  • A Christmas Story
  • Manhattan
  • The Man Who Would Be King
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Harold and Maude
  • Cool Hand Luke
  • Touch of Evil
  • The African Queen
  • Arsenic and Old Lace
  • Animal Crackers
  • Thor: The Dark World
  • Romeo + Juliet
  • Mr. Holland's Opus
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • Army of Darkness
  • Your Name.
  • Shark Tale
  • Shanghai Express
  • The Bitter Tea of General Yen
  • The Public Enemy
  • Young Frankenstein
  • Vampyr
  • Two for the Road
  • Secret Beyond the Door
  • Delicatessen
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Peeping Tom
  • Jigsaw
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Paths of Glory
  • Killer's Kiss
  • Office Space
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • The Naked Spur
  • Winchester '73
  • Gun Crazy
  • Force of Evil
  • My Darling Clementine
  • Detour
  • The Reckless Moment
  • Blazing Saddles
  • The Producers
  • And Then There Were None
  • A Nightmare on Elm Street
  • Friday the 13th
  • Halloween
  • Eat Pray Love
  • The Hustler
  • The Incredible Shrinking Man
  • Madagascar
  • Shrek 2
  • Monsters University
  • Shrek
  • Angels & Demons
  • Deathigner
  • Watchmen
  • The Da Vinci Code
  • The Brave Little Toaster Goes to Mars
  • Cloud Atlas
  • Duplicity
  • Apollo 13
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Sabotage
  • Blackmail
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Under the Shadow
  • Hold Me While I'm Naked
  • Cult of Chucky
  • Report
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • The Fly
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Saw IV
  • Religulous
  • Persepolis
  • Death Race 2000
  • The Exorcist
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Saw
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Saw III
  • High School Musical
  • The Simpsons Movie
  • Lady in the Water
  • Fifty Shades Darker
  • Zodiac
  • Kung Fu Panda
  • Saw II
  • Get Smart
  • Stranger Than Fiction
  • Transformers
  • Final Destination 3
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Onion Movie
  • Super Size Me
  • Saw
  • The Village
  • School of Rock
  • The Day After Tomorrow
  • Final Destination 2
  • Memento
  • Final Destination
  • The Blair Witch Project

See all 731

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation
  • Adventure Time: Islands
  • Chris Gethard: Career Suicide

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more