Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • Icarus

    ★★★★½

  • Lou

    ★★★★½

  • Don't Hug Me I'm Scared

    ★★★★½

  • The Eleven O'Clock

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★

  • Best of Enemies

    ★★★★

  • Abacus: Small Enough to Jail

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Brigsby Bear

Jan 1

Last Film

Vice

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Animation
17 films
Comedy
15 films
Documentary
13 films
Family
9 films
History
9 films
Adventure
7 films
Action
6 films
Fantasy
6 films
Sci Fi
6 films
USA
44 films
UK
12 films
France
6 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Denmark
2 films
Ireland
2 films
Norway
1 film
English
55 films
French
4 films
Russian
2 films
Swahili
2 films
Xhosa
2 films
Arabic
1 film
Somali
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Wormholes
Average weighted rating:

3.4

Films Rob watched in 2018

  • Vice
  • The Night of the Hunter
  • Mary Poppins Returns
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Olaf's Frozen Adventure
  • The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Great Dictator
  • Life Itself
  • Metropolis
  • These Amazing Shadows
  • First Man
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Toy Story
  • Downton Abbey
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Ant-Man and the Wasp
  • Leave No Trace
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • Incredibles 2
  • Avengers: Infinity War
  • Best of Enemies
  • The Square
  • My Nephew Emmett
  • Watu Wote: All of Us
  • The Silent Child
  • The Eleven O'Clock
  • DeKalb Elementary
  • The Breadwinner
  • Black Panther
  • Traffic Stop
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Faces Places
  • The 15:17 to Paris
  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Wormholes
  • The Dead Inside
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Negative Space
  • Edith+Eddie
  • Garden Party
  • Revolting Rhymes
  • Loveless
  • Lou
  • Fox and the Whale
  • The Bigger Picture
  • Icarus
  • The Look of Silence
  • Marshall
  • Strong Island
  • The Post
  • Dear Basketball
  • Phantom Thread
  • Stronger
  • I, Tonya
  • Lady Macbeth
  • In a Heartbeat
  • All the Money in the World
  • Brigsby Bear

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more