Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Troll 2

    ★★★★★

  • Pottersville

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Free Solo

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Millennium Actress

    ★★★★½

  • Cool Cat Saves the Kids

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 140 Films watched
  • 11.7 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Pottersville

Jan 1

Most Watched

Parasite

3 times

Little Women

twice

The Irishman

twice

Dolemite Is My Name

twice

Apollo 11

twice

Last Film

Little Women

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Comedy
44 films
Adventure
29 films
Thriller
26 films
Animation
22 films
History
20 films
Action
19 films
Sci Fi
17 films
Fantasy
15 films
Family
14 films
USA
113 films
UK
19 films
Canada
12 films
China
7 films
France
6 films
South Korea
6 films
Japan
5 films
New Zealand
4 films
Czechia
3 films
Sweden
3 films
English
127 films
French
15 films
Italian
13 films
German
11 films
Japanese
10 films
Spanish
9 films
Korean
5 films
Chinese
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 252

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Rob’s most liked review

Frozen II

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

And who has a better story, than Anna the Broken?

Ugh, I went into this movie with an open mind and halfway through I was like "yeah, I probably won't enjoy the rest of it." For the record, I was one of the people who thought Frozen was okay. Didn't…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Profit

Films Rob watched in 2019

  • Little Women
  • Judy
  • Uncut Gems
  • The Irishman
  • Little Women
  • The Farewell
  • Dolemite Is My Name
  • Cats
  • Richard Jewell
  • The Two Popes
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Elf
  • Dolemite Is My Name
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Dogman
  • Missing Link
  • Parasite
  • Apollo 11
  • Marriage Story
  • Jojo Rabbit
  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
  • Dark Waters
  • Knives Out
  • Fritz the Cat
  • Coin Operated
  • The Fanatic
  • Parasite
  • Frozen II
  • Saving Private Ryan
  • A Face in the Crowd
  • The Irishman
  • Ford v Ferrari
  • The Boy and the Beast
  • Doctor Sleep
  • They Shall Not Grow Old
  • Midway
  • Parasite
  • The King
  • Motherless Brooklyn
  • Big Eyes
  • Damaged Lives
  • Damaged Lives
  • Arctic Dogs
  • Harriet
  • Motherless Brooklyn
  • The Evil Dead
  • Jojo Rabbit
  • The Current War
  • Ethel & Ernest
  • The Lighthouse
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Joker
  • The Host
  • Snowpiercer
  • Abominable
  • The Death of Dick Long
  • The Wolfpack
  • Downton Abbey
  • Brittany Runs a Marathon
  • Millennium Actress
  • Good Time
  • Ad Astra
  • Ad Astra
  • The Lord of the Rings
  • Downton Abbey
  • Yojimbo
  • Leaving Las Vegas
  • Rear Window
  • Booksmart
  • Midsommar
  • It Chapter Two
  • Easy Rider
  • The Peanut Butter Falcon
  • Yomeddine
  • Good Boys
  • Ready or Not
  • The Angry Birds Movie 2
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Big Bad Fox and Other Tales
  • The Art of Self-Defense
  • The Lion King
  • Yesterday
  • My Hero Academia: Two Heroes
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • The Biggest Little Farm
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Roar
  • To Spring
  • Mirai
  • Apollo 11
  • They Shall Not Grow Old
  • BlacKkKlansman
  • Late Afternoon
  • Period. End of Sentence.
  • Filmworker
  • Midnight Cowboy
  • Paddington 2
  • Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming
  • Troll 2
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Spider-Man 3
  • X-Men: The Last Stand
  • Spider-Man 2
  • X2
  • The Wolverine
  • X-Men
  • Dark Phoenix
  • You Can't Take It with You
  • Rocketman
  • The Birth of a Nation
  • Avengers: Endgame
  • The Enchanted Drawing
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The French Connection
  • Hereditary
  • Shazam!
  • Fast Times at Ridgemont High
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • How to Train Your Dragon 2
  • Gloria Bell
  • Free Solo
  • Green Book
  • At Eternity's Gate
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Wife
  • The Death of Stalin
  • Cold War
  • Glass
  • Cool Cat Saves the Kids
  • Crazy Rich Asians
  • Animal Behaviour
  • The Profit
  • If Beale Street Could Talk
  • A Quiet Place
  • Roma
  • Pottersville

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Invisible Life
  • Love, Antosha
  • 63 Up

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more