Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★½

  • Kitbull

    ★★★★½

  • The Neighbors' Window

    ★★★★½

  • In the Absence

    ★★★★½

  • The Apollo

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 65 Films watched
  • 32.5 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

All About Eve

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

The Irishman

twice

1917

twice

Last Film

Fantasy Island

Feb 26

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Comedy
18 films
Thriller
14 films
Animation
11 films
Documentary
11 films
Action
10 films
Crime
9 films
Family
7 films
Fantasy
6 films
Horror
6 films
USA
45 films
UK
13 films
France
7 films
Canada
5 films
Spain
3 films
China
3 films
Sweden
2 films
South Korea
2 films
Tunisia
2 films
Czechia
2 films
English
49 films
French
10 films
Spanish
9 films
Italian
7 films
German
3 films
Arabic
3 films
Russian
2 films
Korean
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 108

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Rob’s most liked review

Midnight Family

★★★★

I got to see this in a theater and I am super glad I got the chance to. This is one of the most well made documentaries I've seen in a long time. There is so little input by the filmmaker that it feels like a fly on the wall…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Apollo
Average weighted rating:

3.4

Films Rob watched in 2020

  • Fantasy Island
  • MacGruber
  • Super
  • The Lodge
  • Crawl
  • The Phantom of the Opera
  • The World's End
  • Saving Christmas
  • Sonic the Hedgehog
  • Frozen
  • Gretel & Hansel
  • Treasure Planet
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Marriage Story
  • 78/52
  • In the Absence
  • Ford v Ferrari
  • Les Misérables
  • Hair Love
  • Daughter
  • Sister
  • Memorable
  • Kitbull
  • Henrietta Bulkowski
  • The Bird & The Whale
  • Life Overtakes Me
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
  • St. Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Haunting of Sharon Tate
  • Wonder Park
  • The Irishman
  • Nefta Football Club
  • Saria
  • The Neighbors' Window
  • Brotherhood
  • A Sister
  • Cats
  • Color Out of Space
  • The Gentlemen
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • 1917
  • Uncut Gems
  • The Irishman
  • Klaus
  • Knives Out
  • Honeyland
  • I Lost My Body
  • 1917
  • Pain and Glory
  • The Apollo
  • American Factory
  • Rafiki
  • Hustlers
  • Bombshell
  • For Sama
  • Midnight Family
  • All About Eve

World Map

Highly rated films Rob is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Road to Roma
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Palm Springs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more