Sort by

Victoria has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Edit this entry  
22
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry