Sort by

Brett Schutt has logged 232 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon: Snoggletog Log

How to Train Your Dragon: Snoggletog Log

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T.: A Holiday Reunion

E.T.: A Holiday Reunion

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost of Christmas Future

The Ghost of Christmas Future

×
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Road to Morocco

Road to Morocco

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Whoopee!

Whoopee!

1930
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Booze Hangs High

The Booze Hangs High

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry