Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Skipperina

Skipperina

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Skipperina
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Skipperina’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Booksmart

    Booksmart 2019

    ★★★★ Added by Skipperina

    IDEAL viewing conditions for this: saw it with my sister in an otherwise empty theatre. The first teen film I've seen for ages that wasn't trying to be a throwback to similar films from the 80s or 90s or noughties. It felt completely of the moment, and not even in ways I always liked or understood, bit it was very assured and refreshing. We both had a cracking time and a bit of a cry.

  • Animals

    Animals 2019

    ★★★★ Watched by Skipperina 22 Aug 2019

    Not very cohesive and it should have ended about ten minutes sooner, but this was a fun and immersive watch nonetheless, mostly because the two lead performances are superb.

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light 2019

    ★★ Watched by Skipperina 16 Aug 2019 1

    Was expecting to enjoy this but I was pretty dissapointed. Was heartfelt and the scenes showing the tensions in the main characters family were good, but the rest was way too cheesy and I cringed a lot. I also flat out refuse to believe that any school in 1980s Luton had a school radio station.

  • Ingrid Goes West

    Ingrid Goes West 2017

    ★★★½ Rewatched by Skipperina 14 Feb 2019

    This film is massively improved by the knowledge that every single obnoxious character would have bought tickets for fyre festival.

  • The Prime of Miss Jean Brodie

    The Prime of Miss Jean Brodie 1969

    ★★★★ Rewatched by Skipperina 26 Jan 2019

    Last time I saw this I think I was about the same age as the teenage characters, It was still brilliant and disturbing but aspects of the film felt very different on the re-watch, which was interesting. Maggie Smith and Pamela Franklin are both terrific, and the final confrontation between them is as satisfying as it is ultimately tragic.

  • Ghost Stories

    Ghost Stories 2017

    ★★★★ Watched by Skipperina 06 Jan 2019

    Watched this home alone at night because I'm a Fuckwit.

  • The Bourne Identity

    The Bourne Identity 2002

    ★★★ Watched by Skipperina 25 Dec 2018

    Merry Christmas kids!

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind 1984

    ★★★★ Rewatched by Skipperina 07 Dec 2018

    Some of the dialogue feels really stilted (the characters were constantly narrating their own actions) but it barely matters because the art is so gorgeous and the world building and story are so brilliant. Pretty sure this is the only film that's ever made me sad about an insect death.

  • Children of Men

    Children of Men 2006

    ★★★★★ Watched by Skipperina 11 Nov 2018

    Should really be called 'Children of Women' but like, whatever

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    Master and Commander: The Far Side of the World 2003

    ★★★★½ Rewatched by Skipperina 03 Oct 2018

    Huzzah!

  • The Firm

    The Firm 1993

    ★★★½ Watched by Skipperina 23 Sep 2018

    Insufficient Holly Hunter.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians 2018

    ★★★½ Watched by Skipperina 22 Sep 2018

    Saw this with my Mum :'). Fewer jokes but also more plot than expected. We both agree that Michelle Yeoh is great.

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro