Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★
Edit this entry  
23
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Icarus

Icarus

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sherpa

Sherpa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Teacher

A Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Pie

American Pie

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry