• The Fly

    The Fly

    ★★★★★

    I am traumatised.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★

    Just watched this for the first time. Was totally on board with the concept but I started to lose interest with every billionth bullet. You’re in a simulation where you can fucking bend reality - why would guns be your weapon of choice?

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

    Finally got round to watching this so I could find out what all the guys on Hinge were raving about.

    Elijah Wood is delightful.

    Dropped a star cos there are like no women in this.

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★★★★

    Dennis Quaid could play both Batman and the Joker

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    Best Italian soundtrack since Master of None

  • Icarus

    Icarus

    I’m kinda confused about the tone of this doc. What Rodchenkov did was despicable, yet Fogel gets really chummy with him and makes him out to be a hero. Just because he disclosed everything shouldn’t discount the fact that he was happily doping athletes for years.

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★★½

    I was so ready to love this film in the first half hour but it lost me a little with the lack of an actual storyline. Still super funny though.

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    “Yeah, it’s giving me sort of like Death Stranding vibes, you know, ‘cause it’s, like, it’s fucking boring, but that’s, like, the point, I think.”

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★★

    This film is spectacular. I thought it was good the first time round (though I’m surprised to see I only gave it 4 stars), but it’s a whole new experience watching it with someone else. I found myself just shuddering in unbearable cringe because somehow Burnham makes you feel like you are inhabiting the body of this teenager and it just transports you back in time to those exact feelings you’ve experienced as a 13 year old.

    How did they…

  • Mrs. Doubtfire

    Mrs. Doubtfire

    ★★★★★

    This film is a masterpiece

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★½

    I looove the animation style but this film is for babies

  • Bend It Like Beckham

    Bend It Like Beckham

    ★★★★

    I have seen this movie 50 times and today was the first day I realised how extremely gay it is.

    The club scene in Germany is literally full of only lesbians plus Jonathan Rhys Meyers lol.