Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★½
Edit this entry  
18
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Schlock

Schlock

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
09
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Foster's Home For Imaginary Friends: House of Bloo's

Foster's Home For Imaginary Friends: House of Bloo's

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Underfist: Halloween Bash

Underfist: Halloween Bash

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy and Mandy's Big Boogey Adventure

Billy and Mandy's Big Boogey Adventure

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry