Charlie has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Begotten

Begotten

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
Roar

Roar

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cans Without Labels

Cans Without Labels

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Keep on Swinging

Keep on Swinging

×
½
Edit this entry  
27
Pine

Pine

2018
×
½
Edit this entry  
26
Fork in the Road

Fork in the Road

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★½
Edit this entry  
20
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Berlin, I Love You

Berlin, I Love You

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Flesh

Final Flesh

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
★★★½
Edit this entry  
01
Adam Devine: Best Time of Our Lives

Adam Devine: Best Time of Our Lives

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry