Sort by

skumburger has logged 281 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Read prior review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
21
Men of My Dreams

Men of My Dreams

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yearbook Girls

Yearbook Girls

2022
×
Edit this entry  
19
Once in a Red Moon

Once in a Red Moon

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Once in a Red Moon

Once in a Red Moon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close

Close

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
to boyhood, i never knew him

to boyhood, i never knew him

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
to boyhood, i never knew him

to boyhood, i never knew him

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Diaspora

Diaspora

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
For Love

For Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Talk

The Talk

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Out There

Out There

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
We Are Not Speaking the Same Language

We Are Not Speaking the Same Language

×
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
it's a girl!

it's a girl!

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Generation Impact: The Coder

Generation Impact: The Coder

×
Read the review Edit this entry  
07
Brother

Brother

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Laps

Laps

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
L’homme atlantique

L’homme atlantique

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Marriage Broker Joke as Cited by Sigmund Freud in Wit and Its Relation to the Unconscious, or Can the Avant-Garde Artist Be Wholed?

On the Marriage Broker Joke as Cited by Sigmund Freud in Wit and Its Relation to the Unconscious, or Can the Avant-Garde Artist Be Wholed?

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
23
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
One Way or Another

One Way or Another

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Troops

Troops

1997
×
Edit this entry  
16
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hoa

Hoa

×
Read the review Edit this entry  
13
Same Old

Same Old

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dinner's Ready

Dinner's Ready

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nanitic

Nanitic

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey

Honey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Fight in Little Chinatown

Big Fight in Little Chinatown

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Grandpa's Uniform and the Other Things of Fear

A Grandpa's Uniform and the Other Things of Fear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
If From Every Tongue it Drips

If From Every Tongue it Drips

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Some Women

Some Women

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nusa Antara

Nusa Antara

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sea Calls for Me

The Sea Calls for Me

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jamal

Jamal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Makassar Is a City for Football Fans

Makassar Is a City for Football Fans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Collision to Disintegration

Collision to Disintegration

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry