Alexander has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minutes

Minutes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
42

42

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abduction

Abduction

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry