Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farmer

The Farmer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Joe Spinell Story

The Joe Spinell Story

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clean and Sober

Clean and Sober

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Convoy

Convoy

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry