Izzy has logged 205 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barnyard

Barnyard

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry