• Bad Samaritan

    Bad Samaritan

    ★★½

    I love me some David Tennant. And being a Doctor Who, Jessica Jones, Good Omens, Duck Tales, and Broadchurch fan, David Tennant's American accent was as strange-sounding here as it was in the American version of Broadchurch, Gracepoint.

    That said, this movie wasn't very good. It wasn't *bad* in the "Snakes on a Plane" or "Sharknado" sense, it was just very middling and uninspired. Forgettable. Boring.

    I'm ranking it 5/10 based on David Tennant's exceptional performance in an otherwise terrible piece of work.

  • Antichrist

    Antichrist

    Just saw this for the first time. Not sure what I think about it yet.

    Repeating back the plot you just watched is a lot like describing a dream you had to a friend the next morning — weird, and it made perfect sense in the dream, but less so in the real world.

    Very artful. Loved the cinematography. European-feeling instead of Hollywood-feeling.

  • Parents

    Parents

    ★★★

    Randy Quaid before he lost his mind.

  • The Hurricane Heist

    The Hurricane Heist

    ★★

    Flipping through Netflix, I said to myself “this is going to be terrible.” Maggie Grace is the only name I knew, and the font was the same as they used fir The Fast and the Furious.

    I knew, and yet I watched it.

    Next, I immediately watched the series-finale of LOST in order to make myself feel better.

  • Term Life

    Term Life

    ★★½

    It was… fine. Neither good nor bad.

  • The Binge

    The Binge

    ★★½

    I used to butterfly-kiss my daughter like that… when she was 3.

    You know what scene I’m talking about.

  • The Recall

    The Recall

    ½

    The… worst.

    Also, welcome back Wesley Snipes.

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    Oof.

  • November Criminals

    November Criminals

    ★★

    I like the actors, but this was pretty soulless.

  • Splice

    Splice

    ★★

    These characters are the dumbest, worst scientists. Elsa HAS ZERO moral compass, then when Clive does something astoundingly stupid, she judges him.

    Pot, meet kettle.

    Now, my wife has grounded me from picking movies for the next 2 weeks. I’m going to be stuck watching Grey’s Anatomy and reality TV, guys.

  • The Kissing Booth

    The Kissing Booth

    ★★★½

    Meh, it was fun.

  • Cop Car

    Cop Car

    ★★★★

    Simple, straight-forward, and fun. I can't remember the last time I saw a movie this focused. Unexpectedly good indie flick.

    I can now forgive Kevin Bacon for Hollow Man (2000).