RSS feed for secludix
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

The Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Edit this entry  
02
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hours

The Hours

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Time

Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
11:14

11:14

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tokiwa: The Manga Apartment

Tokiwa: The Manga Apartment

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Samurai Spy

Samurai Spy

1965
×
★★½
Edit this entry  
06
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Siberiade

Siberiade

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Snow

Black Snow

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Broken Wings

Broken Wings

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lumumba

Lumumba

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Distance

Distance

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Wedding

A Wedding

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Endless Summer 2

The Endless Summer 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry